Płytki ceramiczne w łazience – jakie są ich atuty?

Jeśli zdecydowałeś się na remont łazienki i wybierasz materiały, przy wyborze wykończenia podłogi i ścian należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Łazienka to miejsce, w którym często występują wahania temperatury, wysoka wilgotność i bezpośredni kontakt z wodą. Jaki materiał jest najbardziej odporny, praktyczny i trwały? Jednoznaczna odpowiedź brzmi: płytki ceramiczne do łazienki. Przyjrzyjmy się, czym są i jakie są ich zalety.

Czym są ceramiczne płytki do łazienki?

Ceramiczne płytki do łazienki są wykonane z mieszaniny gliny, piasku i innych materiałów w procesie obróbki cieplnej – wypalania. Dzięki natryskiwaniu substancji syntetycznych na przednią stronę płytki uzyskuje się trwałą i wytrzymałą powierzchnię, na którą nie mają wpływu zewnętrzne czynniki fizyczne i wilgoć.

Zastosowanie płytek łazienkowych

Kafelki do łazienki są stosowane jako okładziny ścienne i podłogowe, można je także stosować na zewnątrz. Ma wiele wyraźnych zalet w porównaniu z innymi materiałami, co sprawia, że jest chętnie wybierany do budowy kuchni, łazienek i innych projektów renowacyjnych.

Można by pomyśleć, że ceramika i glazura to zupełnie różne materiały – ale to nie do końca prawda. Mają one praktycznie identyczny skład i technikę wytwarzania, z wyjątkiem kilku różnic w stosowanych dodatkach. To, czego użyjesz do wykończenia łazienki, płytek ceramicznych czy kafelków, tak naprawdę nie ma większej różnicy – jakość i właściwości tych materiałów są takie same.

kafelki do łazienki

Ceramika jako materiał płytek jest substancją obojętną

W wyniku wypalania w wysokich temperaturach powstaje niezwykle trwały materiał, który praktycznie nie reaguje z większością substancji chemicznych – jedynym wyjątkiem są silne kwasy. Ceramika ma równą strukturę i dlatego jest łatwa w montażu. Do tego celu stosuje się specjalne zaprawy o właściwościach klejących.

Comments are closed.